Ivan Rusňák

Kto som?

Vinárstvo vzniklo v roku 1997, no ako pán Rusňák hovorí, boli to „demižónové prvopočiaky". Vyšší rozmer jeho vinárstvo nadobudlo v roku 2002, kedy bola dobudovaná vínna pivnica. Ivan Rusňák je síce vyštudovaný elektroinžinier, no víno má v krvi - je narodený 25.5. na Svätého Urbana, patróna všetkých vinohradníkov a vinárov.

Čo robím?

Ivan Rusňák v súčasnosti obhospodaruje asi 1 ha vinohradov s vysadeným Rizlingom rýnskym, Irsai Oliverom a Alibernetom. Zvyšok hrozna nakupuje z Malokarpatskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. V odrodovej skladbe nechýbajú z bielych odrôd Rulandské biele, Rulandské šedé, Sauvignon, Veltlínske zelené či Devín. Z modrých odrôd je to okrem Alibernetu aj Merlot, Dunaj, Cabernet Sauvingon a Frankovka modrá. Ročná produkcia vinárstva je približne 10-12 tisíc fliaš.

Ako to robím?

Ivan Rusňák si vyberá vždy to lepšie z tradičných ako aj z moderných postupov výroby vína.
Jeho vína sú spracúvané a vyrábané tradične, bez použitia reduktívnych metód. V praxi to znamená, že nie sú upravované, čírené a stabilizované chemickými prostriedkami. Celková kvalita vín je dosiahnutá klasickým stáčaním a dozrievaním v sudoch až po dobu 1 roka, ako aj starostlivým dodržiavaním riadeného kvasného a fermentačného procesu. Pred fľašovaním sú vína stabilizované vymrazovacou metódou a sterilnou filtráciou, no aj napriek tomu sa môžu časom na dne fľaše objaviť kryštáliky vínneho kameňa, či jemné bublinky oxidu uhličitého. Je to však len dôkaz toho, že ide o kvalitné naturálne víno a nie nejaký priemyselný výrobok. Vína takto vyrobené nie sú tzv. „mŕtve vína" a preto je dôležité skladovať ich v tmavých priestoroch s teplotou do 15 °C.

Prečo to robím?

Pre Ivana Rusňáka je víno v prvom rade koníček, v druhom rade osud, keďže narodeniny oslavuje na Svätého Urbana. Ako sám hovorí, jeho vinárstvo je „na hobby veľa, na biznis málo". Do budúcna však chce neustále zvyšovať kvalitu svojich vín a to v zmysle svojej filozofie, ktorou je vyrábať „víno s chuťou prírody".