Vysoké pole

Kto som?

Príbeh tohto malého rodinného vinárstva a hospodárstva sa začal písať v roku 2001. Vtedy otec Ján Gajda starší kúpil vinohrad s „búdou", teda starým vinohradníckym domčekom s pivnicou, v skalickej lokalite Vysoké Pole. Netrvalo dlho a hospodárstvo prevzal syn Ján Gajda mladší, ktorý sa po vinárskom štúdiu v Lednici a praxi technológa na Morave, vrátil späť do Skalice. V lete 2013 založil firmu Vysoké pole, v ktorej má každý člen rodiny svoju úlohu. Ján Gajda ml. má na starosti „sklepné" hospodárstvo a marketing, jeho manželka Eva Gajdová ml. sa stará a poľnú produkciu, administratívu a expedíciu, no a otec Ján Gajda st. s mamou Evou Gajdovou st. sa starajú o vinohrad.

Čo robím?

Celková rozloha vinohradu vo Vysokom Poli je takmer 7 ha, pričom tento vinohrad patrí k najväčším a najstarším rodiacim výsadbám v Skalici vôbec. Časť vinohradu tvoria pôvodné 70 - ročné výsadby miestneho klonu Frankovky modrej s názvom Lampart. Okrem vychýrenej skalickej Frankovky pestujú Gajdovci z modrých odrôd ešte tradičné skalické Svätovavrinecké a Modrý Portugal, ako aj novošľachtence Rimavu a Nitriu. Z bielych odrôd u nich nechýba Müller-Thurgau, Chardonnay, Devín, Veltlínske zelené a Rizling vlašský. Nakoľko veľkú časť vinohradu zaberá práve Frankovka, časť hrozna z nej aj predávajú. Naopak, na doplnenie sortimentu bielych vín - Muškát Moravský, Tramín červený a Rizling rýnsky - nakupujú hrozno z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, a to z vinohradov, v ktorých robia selekciu ešte pred samotným zberom. Ročná produkcia fliaš je zatiaľ na úrovni približne 15 000 fliaš.

Ako to robím?

Už názvom vinárstva Vysoké pole vyjadruje rodina Gajdovcov úctu k miestu a miestnym tradíciám spracovania hrozna a výroby vína, ktoré majú v danej lokalite naozaj hlboké korene. K vinohradu a výrobe vína tak pristupujú v duchu tradícií, no zároveň aj s využitím moderných postupov. Všetky červené vína dozrievajú v drevených sudoch vo viac ako 120 ročnej pivnici. Biele vína zas spracúvajú moderným spôsobom riadeného kvasenia v nerezových nádobách.

Prečo to robím?

Ján Gajda mladší, ako sám hovorí, nemal iné ambície než stať sa vinárom. Je už treťou generáciou a teda aj pokračovateľom Jána Gajdu, ktorý sa v rodine venuje vinohradníctvu a vinárstvu. Bral to ako prirodzené naviazanie na rodinnú tradíciu. Okrem toho je to práca, ktorá ho baví, a to aj pre svoju tvorivosť a dynamickosť. V budúcnosti by chcel zrekonštruovať tradičnú „búdu" a sprístupniť ju tak návštevníkom vo forme malého penziónu s gastro zariadením. Jeho veľkým cieľom do budúcna je spracúvať všetko hrozno z vlastnej vinice a popri tom aj postupne obnovovať výsadbu.